Yola Saygı Anlayışı ile Çıktık…

 

Doğaya, ahşaba, insana, yaşanmışlıklara ve emeğe duyduğumuz saygı bizi biz yapan en önemli unsur. Bu saygı anlayışı ile doğaya özgün tasarımları yaşam alanlarımıza dahil ettik ve bu anlamda sürdürülebilir recycle ürünlerimiz ile tasarım kararlarımızı destekledik.

 

Recycle Tutkusu ve Üst Düzey Kullanıcı Konforu

 

Yıllar önce yurt dışına ürün seçmeye gittiğimizde recycle ürünlerle tanıştık. Eşsiz görünüyorlardı. O eşsiz görünümlerinin altındaki derin dokuları ve yıpranmışlıklarına rağmen keskin duruşları muhteşemdi. Hem görüntüsü hem yaşanmışlıkları hem de yok olmadan geri dönüştürülmesi kesinlikle saygıyı hak ediyordu.

 

İşte bu sürdürülebilir ürünler, hayal ettiğimiz yaşam biçimiyle pekişmiş oldu. Doğal malzeme seçimimizle de üst düzey kullanıcı konforunu hedef aldık. Öyle ki yaşamak ciddi bir eylemdir!

 

Asırlık Ağaçların Anlatacakları Var…

Ürün ithalatı yerine ihraç etmeyi hedeflemiştik. Bu sebeple ürünleri ülkemizde bulmamız gerekiyordu. Anadolu’ya yapmış olduğumuz iş seyahati sırasında tam da yurt dışında olduğu gibi eski evlerin varlığından haberdar olduk. Fakat bizim saygı duyduğumuz ahşaplar, fırınlarda odun olarak yakılıyordu. Bu, bizim hiç istemeyeceğimiz bir şeydir. Çünkü her şeyde olduğu gibi yaşanmışlıklar da saygıyı hak ediyordu. Fırınlarda yakılan “recycle ahşaplar”, mimarlarımızın tasarım kararlarıyla tekrar vücut buluyor.

 

Exoteak der ki; asırlık ağaçların anlatacakları var.

 

El İşliği ile Çalıştık…

Recycle ahşapları işlerken, gerek onlara zarar vermemek gerekse tüm detaylarını koruyabilmek adına tamamen el işçiliği ile çalıştık. Saygıyı hak eden en küçük ahşap parçası bile bizim için vazgeçilmezdir.

 

Her Bir Ürünümüz Eşsiz ve Dünyada Tek…

Tabiat ananın oluşturduğu her bir dokuyu, her ürünün kendi kararkteristik özelliklerine göre en çarpıcı, en etkileyici hale gelecek şekilde defalarca deneyip, tabiri caizse bir puzzele yaparcasına kullanıyoruz. Netice itibarıyla hiçbir dokunun birbirine benzememesi ürünlerimizi özgün ve eşsiz kılıyor.